Ο διευθυντής του σχολείου μας κύριος Μαυροκωστίδης Γρηγόρης σε συνεργασία με την υπεύθυνη της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αν. Θεσσαλονίκης κυρία Δαρδιώτη Αντωνία , στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης υλοποίησε την εκπαιδευτική πρόταση “Ξεναγοι εξ αποστάσεως”.

Σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές και μαθήτριες όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων να γνωρίσουν περιβαλλοντικά και πολιτιστικά στοιχεία του τόπου τους και να αποκτήσουν ενδιαφέρον για την ανάδειξή τους αναλαμβάνοντας τον ρόλο του/της ξεναγού.

Η ομάδα κάθε σχολείου που συμμετείχε επέλεξε ένα ή περισσότερα σημεία ενδιαφέροντος της περιοχής του, τα υιοθέτησε, συγκέντρωσε πληροφορίες, τράβηξε φωτογραφίες  και τέλος συνέταξε ένα ολιγόλεπτο κείμενο το οποίο και ηχογράφησε.  Όλο το υλικό τοποθετήθηκε σε ένα διαδραστικό ηλεκτρονικό χάρτη χάρη στην βοήθεια και την εθελοντική προσφορά του Δ/ντή του 28ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης κ. Δημήτρη Σόκουτη και της εκπαιδευτικού κ. Αναστασίας Λιθοξοϊδου.

Το 7ο ΓΕΛ σας ξεναγεί στους Κήπους του Πασά και στην αυλή του Αγίου Νικολάου του Ορφανού στον παρακάτω σύνδεσμο

Συνεργατικός Διαδραστικός Χάρτης

Ξεναγοί… Εξ Αποστάσεως