Εκφράζουμε ολόψυχα τα συγχαρητήριά μας σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες του σχολείου μας των οποίων οι επιδόσεις υπήρξαν εξαιρετικές. Οι υποψήφιοί μας επέδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και αφοσίωση τιμώντας με το αποτέλεσμά των εξετάσεων τους γονείς τους, το ίδιο το σχολείο, την ευρύτερη σχολική κοινότητα και τον εαυτό τους. Η έκφραση των συγχαρητηρίων έχει μια επιπλέον βαρύτητα λόγω των υγειονομικών συνθηκών της περσινής σχολικής χρονιάς. Ως εκ τούτου, τα αποτελέσματα των εισαγωγικών εξετάσεων σε σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μάς επιτρέπουν να αναγνωρίσουμε στο πρόσωπο των υποψηφίων «τα παιδιά μας» που τίμησαν την ευρύτερη σχολική κοινότητα. Ευχόμαστε από καρδιάς καλή πρόοδο, όπως καθένας την οραματίζεται, αλλά και ευημερία σε κάθε επίπεδο. Οι υψηλές επιδόσεις στις εισαγωγικές εξετάσεις του σχολικού έτους 2020-2021 είχαν ως αποτέλεσμα την  εισαγωγή των υποψηφίων του σχολείου μας σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ευρέος φάσματος και ιδιαίτερα υψηλής ζήτησης. Την ίδια στήριξη εκφράζουμε, όμως, και σε όσους και όσες το αποτέλεσμα της προσπάθειάς τους δεν υπήρξε το επιθυμητό για διάφορους λόγους. Ελπίζουμε οι προσπάθειές τους να συνεχιστούν και να ευοδωθούν  μέχρι την επίτευξη των στόχων τους. Συγχαρητήρια, βέβαια, θα πρέπει να εκφραστούν και σε γονείς και κηδεμόνες για την έμπρακτη στήριξή τους για τη στάση τους, την υπομονή και την αφοσίωσή τους στον αγώνα των υποψηφίων. Ευχόμαστε σε όλους και όλες τη διεκδίκηση των ονείρων τους για την πραγμάτωση μίας καλύτερης ζωής.

Ο Διευθυντής, Γρ. Μαυροκωστίδης,

και

ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑΝ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ