Με πρωτοβουλία τoυ Συμβουλίου της Ευρώπης, γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών  μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Φέτος, μεταξύ 27/9 – 1/10, οι μαθητές στο σχολείο μας γιόρτασαν στο μάθημα των Αγγλικών μαθαίνοντας μέσω κουίζ άγνωστες πληροφορίες για τις γλώσσες. Ταυτόχρονα, ευαισθητοποιήθηκαν για τη σημασία της πολυγλωσσίας ως βασικό στοιχείο του πλούτου της πολιτιστικής κληρονομιάς και της διαπολιτισμικής κατανόησης στην Ευρώπη. Επιπλέον, παρέλαβαν διαφημιστικό υλικό από το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct του Δήμου Θεσσαλονίκης με σκοπό να ενημερωθούν για την Ευρωπαϊκή Ένωση, τη διαδικτυακή  Γωνιά Μάθησης της ΕΕ και ειδικότερα για την ύπαρξη του κέντρου ως γραφείου εξειδικευμένης πληροφόρησης για τους πολίτες.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αθανασέλη Δήμητρα

At the Council of Europe’s initiative, the European Day of Languages has been celebrated every year since 2001 on 26 September – together with the European Commission. From 27/9 – 1/10 the students at our school celebrated during their English lessons by doing a quiz and learning exciting, little-known facts about languages. At the same time, they became sensitized to the importance of plurilingualism as a key element of the richness of our cultural heritage and intercultural understanding in Europe. Moreover, students were given advertising material, provided by the Europe Direct centre of European Information of Thessaloniki about the European Union, the Learning Corner  of EU and the centre itself as a specialized service for the citizens.

Author – Coordinator: Athanaseli Dimitra

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών/European Day of Languages