Εσωτερικός κανονισμός του σχολείου

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 7ΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Σχολικό έτος  2019-2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, έχοντας ως  δεδομένα ότι:

• Όλες και όλοι – μέσα από το δικό του ρόλο ο καθένας και η καθεμία – είναι υπεύθυνοι/ες για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και οφείλουν να συνεργάζονται μέσα σε δημοκρατικό κλίμα χωρίς εχθρότητες και αναίτιες συγκρούσεις, με αμοιβαίο σεβασμό, ανοχή και αναγνώριση του κάθε μέλους αυτής της κοινότητας για το έργο, την προσπάθεια και την προσφορά του.
    • Το σχολείο επιδιώκει με όλα τα μέσα που διαθέτει να καλλιεργήσει το  πνεύμα του αυτοσεβασμού και αλληλοσεβασμού,  με σκοπό να διαμορφώσει χαρακτήρες ικανούς να συμπορευτούν με τους συνανθρώπους τους αρμονικά και δημιουργικά.
    • Το σχολείο μέσα από το διδακτικό και εκπαιδευτικό του ρόλο επιδιώκει να αναπτύξει προσωπικότητες ελεύθερες και αυριανούς ενήλικους πολίτες ενεργούς, υπεύθυνους και σκεπτόμενους.
    • Ο κανονισμος λειτουργίας είναι βασικό ποιοτικό στοιχείο του σύγχρονου δημοκρατικού σχολείου.
    • Ο εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του 7ου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης συντάσσεται από το Σύλλογο των διδασκόντων, τις μαθητικές κοινότητες και τους γονείς, που συμφωνούν με την τήρηση των παρακάτω βασικών κανόνων λειτουργίας:
    • Κάθε μαθητής/ μαθήτρια οφείλει:
    • Να προσέρχεται εγκαίρως στο σχολείο (πριν από τις 8:15)
    • Σε περίπτωση αδικαιολόγητης καθυστέρησης να περνάει απαραιτήτως από την Διεύθυνση.
    • Να μην έχει κινητό τηλέφωνο καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής του/της στο σχολείο.
    • Να γνωρίζει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους χώρους του σχολείου.
    • Να φροντίζει ώστε να διατηρούνται όλοι οι χώροι του σχολείου καθαροί.
    • Να σέβεται και να χρησιμοποιεί προσεκτικά τη δημόσια περιουσία του σχολείου. Σε περίπτωση εκούσιας φθοράς  της σχολικής περιουσίας, οι γονείς του/ της  έχουν την ευθύνη για την αποκατάσταση των ζημιών.

Σοβαρά παραπτώματα θεωρούνται:

Η άσκηση σωματικής ή ψυχολογικής βίας. Η απουσία από μάθημα χωρίς ενημέρωση του καθηγητή. Η έξοδος από το σχολικό χώρο χωρίς άδεια. Η προσβλητική συμπεριφορά προς καθηγητή. Η εκούσια φθορά σχολικής περιουσίας. Η οικειοποίηση αντικειμένων που ανήκουν σε άλλο μαθητή.