Μαθητές και μαθήτριες της Β’ Λυκείου και φέτος συμμετείχαν στις δράσεις του Open School, ενός θεσμού που για έβδομη συνεχή χρονικά διοργανώνεται στη Θεσσαλονίκη και ίσως από τους σημαντικότερους σε παγκόσμια κλίμακα για την αρχιτεκτονική. Η ξενάγηση έλαβε χώρα α) στο Μπέη Χαμάμ επί της οδού Εγνατίας 61, το οποίο είναι το παλιότερο από τα Οθωμανικά Λουτρά της Θεσσαλονίκης και ένα από τα σημαντικότερα κτίσματα που ενσωματώνουν Οθωμανική αρχιτεκτονική και β) στη Στοά του Παλιού Ταχυδρομείου επί της οδού Τσιμισκή 22, που συνιστά αντιπροσωπευτικό κτίσμα εμπορικής στοάς από τις ελάχιστες που διατηρούνται ακόμη στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Οι εντυπώσεις υπήρξαν ιδιαίτερα καλές, καθώς μέσω της συγκεκριμένης δράσης δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας να ευαισθητοποιηθούν και να εξοικειωθούν με το πολιτισμικό κεφάλαιο της Θεσσαλονίκης.

Επίσκεψη των μαθητών/τριών του σχολείου μας στα πλαίσια του Open School