Φέτος, το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος προσκαλεί μαθητές και εκπαιδευτικούς σε μια βόλτα στα είκοσι διαμερίσματα του Παρισιού για να ανακαλύψουν εκεί ένα περίεργο ζωολόγιο, γνωστό ή άγνωστο.

Μια ομάδα μαθητών του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος της Γαλλικής Γλώσσας, έλαβαν μέρος στον παραπάνω διαγωνισμό και δημιούργησαν μια ιστορία με τίτλο «Paul à l’école» (= Ο Παύλος στο σχολείο). Ο Paul είναι η κουκουβάγια, μασκότ της τάξης τους, που τους συνοδεύει σε διάφορες στιγμές της σχολικής τους ζωής.  Οι μαθητές εκμεταλλευόμενοι το γλωσσικό παιχνίδι της συνωνυμίας ανάμεσα

στις λέξεις  Le hibou = la chouette = κουκουβάγια  και

στην έκφραση: C’est chouette! = είναι υπέροχο

σχεδίασαν το σλόγκαν της ομάδας:

Coucou! C’est chouette d’apprendre le français!! (Γεια σας! Είναι υπέροχο να μαθαίνεις γαλλικά).

Με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους μελέτησαν την κουκουβάγια, την περιέγραψαν, πειραματίστηκαν με οπτικοακουστικά μέσα έκφρασης και πέτυχαν τον βασικό στόχο της δράσης τους που ήταν η βελτίωση των δεξιοτήτων τους στην χρήση της γαλλικής γλώσσας.

Οι μαθητές της ομάδας: Βενετικίδου Δέσποινα, Ιωαννίδου Λυδία,

Ιωαννίδου Φαίδρα, Κεφαλόπουλος Νικόλαος, Μπακαλακη Αικατερίνη,

Παπαγιάννη Αθηνά, Παπαδημόπουλος Εμμανουήλ, Ρίστο Μαρίνα,

Σαριλάκη Αλεξάνδρα, Συμεωνίδης Αθανάσιος και Τσιγκιρλιώτης Βασίλειος