Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ βάσει του οποίου τίθενται σε ισχύ τα νέα μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού.

Επιγραμματικά επισημαίνεται πώς η χρήση μάσκας είναι προαιρετική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.

Εάν ένας/μία μαθητής/τρια εκδηλώσει συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν σε παιδί με λοίμωξη COVID-19, εκτός του χώρου του σχολείου, παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείται η σχολική μονάδα με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων. Εάν ο/η μαθητής/τρια βρίσκεται στη σχολική μονάδα,  εκ μέρους του Υπευθύνου COVID-19 της σχολικής μονάδας λαμβάνονται άλλα μέτρα, όπως ορίζονται.

Για περαιτέρω ενημέρωση παρακαλείστε να συμβουλευτείτε το ακόλουθο σχετικό ΦΕΚ

ta_metra_ta_opoia_tha_ishysoyn_gia_tin_apofygi_diadosis_toy_koronoioy_covid-19_to_neo_didaktiko_etos_sta_sholeia_frontistiria_kai_kxg

Μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού