Το περιαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης Σείχ Σου ή Χίλια Δένδρα  αποτελεί βασικό πνεύμονα της πόλης, χώρο αναψυχής των κατοίκων της και μέρος της Φυσικής μας Κληρονομιάς. Την  Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Γ Λυκείου του σχολείου μας πραγματοποίησαν πεζοπορία 14άρων χιλιομέτρων με στόχο να αποφορτιστούν από την ένταση και το άγχος των Πανελλαδικών Εξετάσεων, να εξασκήσουν το σώμα τους και το πνεύμα τους και να ανακαλύψουν ότι η επαφή με τη φύση προσφέρει γαλήνη και ψυχική ηρεμία. Την πεζοπορία οργάνωσε και κατεύθυνε ο γυμναστής του σχολείου κος Καραβάς Κωνσταντίνος και συνόδεψαν τους μαθητές στην διδακτική αυτή επίσκεψη, η κα Βλέτση Ευαγγελία και ο κος Αθανασίου Χρήστος. Τα μέλη της ομάδας άφησαν πίσω τους την φασαρία της πόλης και τα αρνητικά συναισθήματα, αφουγκράστηκαν τους ήχους του βουνού, γέμισαν ενέργεια και ζωντάνια και μετά από 1,5 ώρα έφτασαν στην τοποθεσία Κράνος- Παρατηρητήριο Π2, όπου και απόλαυσαν την θέα.

Φιλοδοξούμε ότι οι μαθητές μας αντιλήφθηκαν τον ρόλο της φύσης στην αποφόρτιση του ανθρώπινου εγκεφάλου και ότι θα υιοθετήσουν την ιδέα του περιπάτου στο δάσος στη ζωή τους. Κυρίως όμως ελπίζουμε ότι θα συνειδητοποιήσουν τους κινδύνους που ελλοχεύουν για την ίδια τους την ύπαρξη πάνω στον πλανήτη Γη αν δεν αρχίσουν να προστατεύουν το περιβάλλον και τους φυσικούς πόρους που μας εξασφαλίζουν την επιβίωση, την υγεία και την ευεξία.

Πεζοπορία στο Σέιχ Σου