Συγχαίρουμε ολόψυχα τους μαθητές και τις μαθήτριες μας που μέσα σε ομολογουμένως δύσκολες και αντίξοες συνθήκες ολοκλήρωσαν τη διαδικασία των εισαγωγικών εξετάσεων σε σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Το σχολικό έτος 2019-2020 υπήρξε αυτό που παρά τις ιδιαιτερότητές του μας δίνει πλέον το δικαίωμα να πιστεύουμε πως οι αγώνες αξίζει να δίνονται και έτσι να εξασφαλίζεται η συνέχεια και η πρόοδος όπως ο καθένας την οραματίζεται. Αξίζει βέβαια να τονιστεί πως τα αποτελέσματα υπήρξαν ιδιαίτερα καλά, καθώς οι περισσότεροι από τους μαθητές μας μπόρεσαν να εισαχθούν σε σχολές υψηλής ζήτησης, κάτι που δικαιολογείται από τα υψηλά επίπεδα της βαθμολογίας τους. Συγχαίρουμε ειδικότερα όσους μπόρεσαν να πετύχουν το στόχο τους διεκδικώντας μία θέση σε πανεπιστήμια της χώρας μας σύμφωνα με τις προσδοκίες τους. Παράλληλα, δηλώνουμε τη στήριξή μας και συγχαίρουμε ολόψυχα και όσους εισήχθησαν σε σχολές που ίσως στην παρούσα φάση δεν είναι η πρώτη τους επιλογή. Ταυτόχρονα, όμως, συγχαίρουμε και αυτούς που για διάφορους λόγους προσπάθησαν αλλά το αποτέλεσμα δεν τους ενέταξε στους επιτυχόντες του εξεταστικού συστήματος. Συγχαρητήρια, ωστόσο, αξίζουν και στους γονείς και στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον που εξέφρασε έμπρακτα τη στήριξή του στους υποψηφίους. Για όλους και όλες η ζωή ανοίγεται μπροστά τους με όλες τις πιθανές προκλήσεις και χαρές. Τους ευχόμαστε καλή, ευδόκιμη και γόνιμη πορεία. Δηλώνουμε τη στήριξή μας απέναντί τους και εκφράζουμε την ελπίδα η έως σήμερα πορεία τους να τους δικαιώσει σε κάθε επίπεδο.

Ο Διευθυντής, Γρ. Μαυροκωστίδης,

και

ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης

1_ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΝΕΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ