Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως, μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος ΚΑ1 Erasmus+ με τίτλο Facing Diversity: Inclusive education strategies for students with fewer opportunities κατά το σχολικό έτος 2019-2020, το σχολείο μας έχει εγκριθεί για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα ΚΑ2 Erasmus+ με τίτλο Acting now for the Future. Το πρόγραμμα θα διενεργηθεί στα ακόλουθα δύο σχολικά έτη 2020 – 2022. Διοργανώτρια χώρα είναι η Πορτογαλία, ενώ συμμετέχουν σχολεία της Εσθονίας, της Τσεχίας, της Λιθουανίας και, βέβαια, της Ελλάδας. Εκφράζουμε την ελπίδα και τη βεβαιότητα ότι η παράδοση της συμμετοχής του σχολείου μας σε διάφορα προγράμματα θα συνεχιστεί με την ίδια επιτυχία και όρεξη και στο πρόγραμμα αυτό. Έτσι, άλλωστε, θα υπάρχει η δυνατότητα να αποδειχθεί για άλλη μία φορά πως το συνεργατικό μας πνεύμα υπερισχύει, όπως και η άψογη συνεργασία μας με το ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο της κοινότητας του Αγίου Παύλου, όπου ο ρόλος του σχολείου μας καταδεικνύεται και πάλι ως καίριος. Η παρουσία του σχολείου μας στην περιοχή της Άνω Πόλης, μιας ιστορικής περιοχής στην πόλη μας συνδεδεμένης με τα γράμματα και τις τέχνες, σήμερα πλέον ανάγεται σε μοχλό ανάπτυξης, προόδου και ευημερίας για τους κατοίκους της περιοχής και ιδιαίτερα για τους νέους και τις νέες. Ευχαριστούμε τόσο τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας όσο και τους γονείς, αλλά και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την αμέριστη στήριξή τους στις ποικίλες δράσεις μας.

Ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών

και