Μαθητές/τριες της Α’ τάξης στα πλαίσια των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που εκπονούνται στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2022 – 2023 παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο κτήριο Ισλαχανέ των εργαστηρίων της Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων «Χαμιδιέ». Το πρόγραμμα αφορούσε στην έκθεση κουστουμιών του συλλόγου των Φίλων της Νέας Παραλίας Θεσσαλονίκης, ενώ τα κοστούμια ήταν αυτά που παρουσιάστηκαν στην εκδήλωση «Νέα Παραλία-Νέα Πασαρέλα 7 / Μόνο ανακύκλωση» με θέμα το Ταξίδι. Κεντρικό μήνυμα της πρωτοβουλίας της αρχικής εκδήλωσης υπήρξε το ότι με όχημα τη φαντασία και το ταλέντο η δημιουργικότητα μπορεί να μετατρέψει οποιοδήποτε υλικό σε μοναδικό ρούχο. Παράλληλα, σκοπός της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας υπήρξε το να ευαισθητοποιήσει την κοινή γνώμη γύρω από το μείζον θέμα της ανακύκλωσης που μας αφορά όλους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μέσω του ολοκληρωμένου προγράμματος του μουσείου Ισλαχανέ με βιωματικό τρόπο μπόρεσαν να ενημερωθούν, να ευαισθητοποιηθούν και να αλληλεπιδράσουν γόνιμα σε θέματα της ανακύκλωσης, του ρόλου της τέχνης και ειδικά της μόδας, όπως και της αποστολής της σε ζητήματα αντιμετώπισης φαινομένων κοινωνικής παθογένειας.

Η Αν. Διευθύντρια

Εφραιμίδου Αικ.