Τη Δευτέρα 8/5/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της  Β΄ Λυκείου του 7ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης στη Μονή Βλατάδων, στο Πατριαρχικό  Ίδρυμα Πατερικών Μελετών (Π.Ι.Π.Μ.), καθώς και τη γύρω περιοχή των καστρόσπιτων της Άνω Πόλης. Η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου μας με το εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εικονική γνωριμία με τα θρησκευτικά μνημεία της πόλης μου», που για τρίτη συνεχή χρονιά διοργανώνει ο ερευνητικός φορέας του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών (Π.Ι.Π.Μ.) σε συνεργασία με σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας. Αρχικά, στο πλαίσιο της συγκεκριμένης εκπαιδευτικής επίσκεψης εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες περιηγηθήκαμε κατά μήκος των τειχών της Άνω Πόλης και παρατηρήσαμε ορισμένα από τα εναπομείναντα κατοικήσιμα καστρόσπιτα ή καστρόπληκτα. Στη συνέχεια συναντηθήκαμε με την υπεύθυνη των εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Π.Ι.Π.Μ., κ. Ιωάννα Κλιάρη, η οποία μας έκανε μια εμπεριστατωμένη και βιωματική ξενάγηση τόσο στον εξωτερικό χώρο της Μονής Βλατάδων όσο και στο εσωτερικό του καθολικού της Μονής.

Υπεύθυνοι καθηγητές της εν λόγω δράσης ήταν οι καθηγητές του σχολείου μας, κ. Χρήστος Αθανασίου και κ. Ευαγγελία Βλέτση.

Η Αν. Διευθύντρια

Εφραιμίδου Αικ.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Μονή Βλατάδων και στο Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών (Π.Ι.Π.Μ.)