Αγαπητές μας μαθήτριες, αγαπητοί μας μαθητές,
Απόφοιτοι πλέον, μετά το πέρας των Πανελλαδικών εξετάσεων, θα θέλαμε ως Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης και εγώ προσωπικά ως Διευθύντρια να σας συγχαρούμε για την επιμονή και την υπομονή σας στην κοπιαστική πορεία της προετοιμασίας για να συμμετάσχετε στις Πανελλαδικές εξετάσεις. Οι Πανελλαδικές εξετάσεις αποτελούν την κορύφωση αλλά και το τέλος της σχολικής σας πορείας. Κάθε
τέλος ωστόσο σηματοδοτεί και μία νέα αρχή. Το απολυτήριό σας και η ανακοίνωση των βαθμών στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα οριοθετούν την είσοδό σας σε ένα νέο κόσμο, τον κόσμο της ακαδημαϊκής γνώσης. Φοιτητές από τη νέα σχολική χρονιά ή καλύτερα, για τους περισσότερους από εσάς, ακαδημαϊκή, θα αγγίξετε το όνειρό σας ως πραγματικότητα, την επιτυχία σας ως μήνυμα αισιοδοξίας και
τη δυνατότητα να κατακτήσετε τη γνώση ως ανάγκη βελτίωσης και προσφοράς.
Ωστόσο οφείλουμε να τονίσουμε ότι στη ζωή δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Για όσους και όσες αισθάνονται απογοήτευση, καθώς θεωρούν ότι δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες τους, θα πρέπει να επισημάνουμε ότι οι Πανελλαδικές Εξετάσεις, παρότι σε μεγάλο βαθμό καθορίζουν το αύριο του καθενός, εντούτοις δεν αποτελούν μονόδρομο. Η ζωή στον κόσμο των ενηλίκων ανοίγεται μπροστά σας και είναι γεμάτη ευκαιρίες. Από εσάς εξαρτάται να τις εκμεταλλευτείτε.

Ως Διευθύντρια της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης οφείλω να ευχαριστήσω τους εκπαιδευτικούς σας, οι οποίοι είμαι βέβαιη πως όλα αυτά τα χρόνια της μαθητικής σας πορείας στάθηκαν δίπλα σας, αρωγοί στην ανηφορική και επίπονη προσπάθειά σας. Ιδιαίτερη μνεία οφείλω να κάνω και για την άψογη συμπεριφορά σας κατά τη διεξαγωγή των Πανελλαδικών εξετάσεων.
Προσφιλή μας παιδιά,
Η αγάπη σας για τα γράμματα και τη γνώση να σας παροτρύνει στην επίτευξη των στόχων σας. Οι προσδοκίες σας στη ζωή, σας ευχόμαστε από καρδιάς, να πραγματοποιηθούν με τον καλύτερο τρόπο.
της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσ/νίκης

Δρ. Ζωή Βαζούρα
Φιλόλογος

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΤΗΣ ΔΔΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ