Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023,μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στη διαδικτυακή συνάντηση που οργανώθηκε από τη Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στα πλαίσια του ετήσιου διαγωνισμού Juvenes Translatores και είχε τίτλο «Πολυγλωσσία και ευκαιρίες που δίνουν οι ξένες γλώσσες». Στη συνάντηση αυτή προσκλήθηκαν όλα τα σχολεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης που εγγράφηκαν στην κλήρωση για να συμμετέχουν στο διαγωνισμό και το πρόγραμμα περιλάμβανε: την εμψυχωτική ομιλία του Έλληνα πολύγλωσσου μεταφραστή Ιωάννη Οικονόμου, ο οποίος κατέχει 32 γλώσσες,καθώς και συναντήσεις στα αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά και γερμανικά με τους επαγγελματίες μεταφραστές, οι οποίοι μοιράστηκαν τα οράματα και τις εμπειρίες τους και απάντησαν σε ερωτήσεις των μαθητών. Μέσα από αυτήν την ενημέρωση τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να αναστοχαστούν τα δικά τους επίπεδα γλωσσομάθειας, να κατανοήσουν τους λόγους που καθιστούν τις ξένες γλώσσες αναγκαίες στο χώρο εργασίας,και να δουν από πρώτο χέρι επαγγελματικές ευκαιρίες που παρουσιάζονται όχι μόνο γενικά αλλά και ειδικά στον τομέα της μετάφρασης.

Μπορείτε να δείτε τη συνάντηση εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=zUXxaXCJLmA

Υπ. Καθηγήτρια: Δήμητρα Αθανασέλη ΠΕ06

Διαδικτυακή συνάντηση: «Πολυγλωσσία και ευκαιρίες που δίνουν οι ξένες γλώσσες»