Στο πλαίσιο της Εκπαίδευσης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, το σχολείο μας συμμετείχε στον 10ο  διαγωνισμό που διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού με θέμα: «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι». Οι μαθητές  και οι μαθήτριές μας μελέτησαν ιστορικά και λογοτεχνικά κείμενα, διάβασαν μαρτυρίες επιζώντων, επισκέφτηκαν ιστορικούς χώρους, πήραν συνεντεύξεις από ανθρώπους και συγκέντρωσαν υλικό το οποίο επεξεργάστηκαν και δημιούργησαν πέντε ταινίες μικρού μήκους.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι οι δύο από τις ταινίες των μαθητών μας έχουν διακριθεί στον διαγωνισμό και οι συμμετέχουσες μαθήτριες θα ταξιδέψουν στην Κρακοβία για να επισκεφτούν το Μουσείο του Άουσβιτς και το στρατόπεδο εξόντωσης Άουσβιτς ΙΙ (Μπίργκενάου). Την επίσκεψη θα οργανώσει η Γραμματεία του Τμήματος Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας.

Η ταινία με τίτλο «Διαλογή» δημιουργήθηκε από τις μαθήτριες Παπαδάκη Ασημίνα, Παπαδημητρίου Θεοδώρα και Ουρμάνη Αντιγόνη. Παρακολουθήστε την ταινία ΕΔΩ

Η ταινία με τίτλο «Με μία βαλίτσα» δημιουργήθηκε από τις μαθήτριες Γιβάνη Μαρία, Μανωλοπούλου Θωμαή και Μενέκου Σοφία. Παρακολουθήστε την ταινία  ΕΔΩ

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Εφραιμίδου Κατερίνα

Διάκριση του σχολείου μας στον 10ο Διαγωνισμό του ΥΠΑΙΘΑ για το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων