Η 2η Μαθητική Συνάντηση του Περιφερειακού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευσέ το!» διοργανώθηκε την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019, 9.30-12.30 π.μ. στους Κήπους του Πασά στην Άνω Πόλη. Τη συνδιοργάνωση ανέλαβαν το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελ. Κορδελιού & Βερτίσκου και το 7ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης. Μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας και ειδικά τα παιδιά της Β’ Λυκείου που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Αειφόρο Σχολείο» και στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Η Θεσσαλονίκη μέσα από τα μάτια των σύγχρονων λογοτεχνών» είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στις διάφορες δράσεις της μαθητικής συνάντησης διοργανώνοντας ξεναγήσεις σε διάφορες περιοχές της Άνω Πόλης, μετέχοντας σε ομαδικά παιχνίδια κλπ. Τόσο τα παιδιά του σχολείου μας όσο και οι συνδιοργανωτές μπόρεσαν σε ένα επικοινωνιακά γόνιμο κλίμα να έρθουν σε επαφή με άτομα άλλων σχολικών κοινοτήτων μέσω της ανταλλαγής απόψεων, εμπειριών και της εφαρμογής καλών πρακτικών. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με το καλλιτεχνικό πρόγραμμα της ορχήστρας του σχολείου και με την ελπίδα να συνεχιστεί η παράδοση των μαθητικών συναντήσεων του Περιφερειακού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Κλικ, προστάτευσέ το!».

2Η ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ «ΚΛΙΚ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕ ΤΟ»