Τη Δευτέρα 4/12/2023 η Β΄ Λυκείου του 7ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Ιερά Πατριαρχική και Σταυροπηγιακή Μονή Βλατάδων στην Άνω Πόλη. Η υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών (Π.Ι.Π.Μ.) κ. Ιωάννα Κλιάρη υποδέχθηκε τους μαθητές στην είσοδο της Μονής και στη συνέχεια τους κατηύθυνε στο εσωτερικό του καθολικού της Μονής, όπου και πραγματοποίησε μία εμπνευσμένη και κατατοπιστική ξενάγηση στη μακραίωνη πορεία της Μονής Βλατάδων που έχει ιστορία επτά αιώνων. Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης έγινε ειδική αναφορά στον φυτικό και ζωικό κόσμο που περιβάλλει τη Μονή, καθώς και αφύπνιση της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών, επειδή η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Π.Ι.Π.Μ. με τίτλο: «ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΔΙΑΤΗΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ – ΑΝΑΣΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΗΣ ΑΝΩ ΠΟΛΗΣ: Ο ΦΥTΙΚΟΣ ΚΑΙ ΖΩΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΗΠΟΥΣ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΒΛAΤΑΔΩΝ». Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές περιηγήθηκαν στους εξωτερικούς χώρους της Μονής, απόλαυσαν τη θέα κι έβγαλαν πλήθος φωτογραφίες με τα φυτά και τα ζώα που υπάρχουν στον περιβάλλοντα χώρο του καθολικού της Μονής. Υπεύθυνοι καθηγητές του παραπάνω εκπαιδευτικού προγράμματος και συνοδοί της διδακτικής επίσκεψης ήταν οι καθηγητές κ. Αθανασίου Χρήστος και κα. Βλέτση Ευαγγελία.

Διδακτική επίσκεψη στην Ιερά Πατριαρχική και Σταυροπηγιακή Μονή Βλατάδων