Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Α3 τμήματος του σχολείου μας, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Φωτογραφίζοντας την καθημερινότητα», επισκέφτηκαν τον Πολυχώρο Πολιτισμού Ισλαχανέ για να παρακολουθήσουν την έκθεση φωτογραφίας «Δύναμη και οδύνη στο Αφγανιστάν: το καθεστώς Ταλιμπάν 1996-2001», του Δημήτρη Μεσσήνη, η οποία πραγματοποιείται στο πλαίσιο της Thessaloniki PhotoBiennale 2023. Ο Δημήτρης Μεσσήνης Υπηρέτησε τη φωτοειδησεογραφία στον ελληνικό και ξένο Τύπο . Από το 1997 ως το 2014 εργάστηκε στο Associated Press. Βραβεύτηκε το 2003 με την ανώτερη  δημοσιογραφική διάκριση της χώρας  μας -Βραβείο Μπότση- για την κάλυψη του πολέμου στο Αφγανιστάν.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αφού γνώρισαν την ιστορία του κτηρίου, ξεναγήθηκαν από την υπεύθυνη κα Κονδυλίδου Αρετή στην  φωτογραφική αποτύπωση του Αφγανιστάν υπό το καθεστώς Ταλιμπάν που συνιστά μια αυτοψία βασισμένη σε τρεις αλληλένδετες πτυχές της τότε τρέχουσας πραγματικότητας: το πεδίο των μαχών με τους μαχητές Ταλιμπάν στο επίκεντρο, τους δημόσιους θεσμούς, και τις σκηνές δρόμου, τη ζωή και την καθημερινότητα του άμαχου πληθυσμού. Ένα χαοτικά αντιθετικό τρίπτυχο, παράλογο στο συνδυασμό των δομικών του στοιχείων, γεμάτο αντιφάσεις, εστιασμένο στον δημόσιο και ιδιωτικό βίο, τους ρόλους του επικυρίαρχου και του θύματος, που ο ένας τραγικά διαψεύδει τον άλλο, παρότι και οι δυο είναι σκληρά ρεαλιστικοί.  Με αφορμή τις φωτογραφίες προβληματίστηκαν για τις αξίες της ελευθερίας, της δημοκρατίας, της ισότητας και τέλος πήραν μέρος στην δράση «αν θα μπορούσα….» κάτι να άλλαζα όπου κλήθηκαν να αναπαραστήσουν κάποιες από τις φωτογραφίες και να σκεφτούν με ποιους τρόπους μπορούν να κάνουν τον κόσμο καλύτερο.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Παλιούρα Άννα και Εφραιμίδου Κατερίνα

Αριστερά, ο Υπουργός Παιδείας