Με επιτυχία διοργανώθηκε τη Δευτέρα, 16/5/2022, μία ακόμη εκδήλωση της σχολής γονέων του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης με θέμα «Η συμβολή των γονέων στη διαχείριση του άγχους των μαθητών/τριών στις εξετάσεις». Κεντρικός ομιλητής ήταν ο ψυχίατρος – ψυχαναλυτής του πανεπιστήμιου του Μιλάνου, κύριος Μ. Μελετιάδης. Την εκδήλωση πλαισίωσαν με την παρουσία τους μεταξύ άλλων και ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων, κύριος Νικολαΐδης Αλέξανδρος, ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης, κύριος Δεντσικιώτης Αθανάσιος, και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αλλά και άλλων σχολείων. Στην εκδήλωση αναπτύχθηκαν σημαντικές διαστάσεις του προβληματισμού όσον αφορά το άγχος, τη διαχείρισή του και τον ρόλο των γονέων στην αντιμετώπισή του. Ευχαριστούμε όλους και όλες όσοι και όσες παρευρέθηκαν και συμμετείχαν με τις καίριες ερωτήσεις και παρεμβάσεις τους.

Ο Διευθυντής του 7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης

Μαυροκωστίδης Γρηγόρης

Διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα “Η συμβολή των γονέων στη διαχείριση του άγχους των μαθητών/-τριών στις εξετάσεις