Με πολλή χαρά ανακοινώνουμε ότι η μαθήτρια Αθηνά Παπαγιάννη έλαβε το 3ο βραβείο στην κατηγορία της ποίησης παίρνοντας μέρος στον 14ο Πανελλήνιο Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό, ο οποίος διοργανώθηκε από τον Μορφωτικό Όμιλο Πετρούπολης υπό την αιγίδα του Ομίλου Τεχνών Λόγου και Επιστημών Ελλάδος (UNESCO).

Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό συμμετείχαν μαθήτριες και μαθητές σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με ένα μόνο έργο (διήγημα ή ποίημα) ελεύθερου θέματος.

Η Αθηνά συμμετείχε με το δωδεκάστιχο ποίημά της Καταστροφή το οποίο έχει έντονο κοινωνικό και αντιπολεμικό περιεχόμενο. Μαζί με άλλα βραβευμένα έργα παιδιών αναμένεται να τυπωθεί σε συλλογική έκδοση από τις εκδόσεις Δαρδάνος.

Ο διευθυντής και ο σύλλογος καθηγητών συγχαίρουμε θερμά τη Αθηνά και της ευχόμαστε ό,τι καλύτερο στις λογοτεχνικές της διαδρομές!

Καταστροφή

Στις μελανές σελίδες μιας άλλοτε άσπρης ιστορίας,

μια πένα έγραφε εμποτισμένη με μελάνι κόκκινο,

το αίμα των αθώων ψυχών.

Έγραφε για ελπίδες,

για πόθους ανεκπλήρωτους,

για ζωές που κατακρημνίστηκαν

σαν σπίτι αθεμέλιωτο στο έλεος του σεισμού

Όταν οι μοίρες ύφαιναν το νήμα του πεπρωμένου τούτου,

δάκρυα μούσκευαν την ολόχρυση κλωστή.

Απ’ τη ζωή στον θάνατο

οι λαμπρότερες πόλεις βυθίζονταν  στο σκότος,

αγνάντευαν τον όλεθρο, αποδέχονταν την καταστροφή.

Αθηνά Παπαγιάννη

Υπεύθυνοι καθηγητές: Δήμητρα Αθανασέλη, Θεόδωρος Χαμπίδης