Την Παρασκευή, 11/11/202, έλαβε χώρα εκπαιδευτική παρέμβαση της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες του γραφείου Θεσσαλονίκης, κυρία Κοκοζίδου Δωροθέα, στα πλαίσια των δράσεων της Συντονίστριας Εκπαίδευσης Προσφύγων της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης,  κυρίας Παπαμάνου Θεοδώρας. Με την ευκαιρία αυτή παρουσιάστηκαν οι δράσεις του Οργανισμού, επεξηγήθηκαν βασικοί ορισμοί  (πρόσφυγας, αιτών άσυλο, μετανάστης) και παρουσιάστηκαν οι βασικές αρχές της Συνθήκης της Γενεύης και συναφή  στατιστικά στοιχεία.  Η συγκεκριμένη παρέμβαση αποσκοπούσε στην ορθή ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών και των εκπαιδευτικών γύρω από το προσφυγικό ζήτημα. Η εκπαιδευτική παρέμβαση έγινε στο τμήμα Β1 και θα επαναληφθεί στη διάρκεια του σχολικού έτους και στα υπόλοιπα τμήματα.

Η Αν. Διευθύντρια

Εφραιμίδου Αικ.