Ομάδα μαθητών/τριών του σχολείου μας την Πέμπτη στις 7/3/2019 στα πλαίσια της διενέργειας του πολιτιστικού προγράμματος με θέμα «Η Θεσσαλονίκη μέσα από τα μάτια σύγχρονων λογοτεχνών» είχε τη δυνατότητα να παρακολουθήσει ένα «ανοιχτό μάθημα» με τη συγγραφέα Σοφία Νικολαΐδου,  κατά τη διάρκεια του οποίου συζητήθηκαν πολύ σημαντικά ζητήματα αναφορικά με τη λογοτεχνία, τη λογοτεχνική απόδοση της Θεσσαλονίκης, τους μυθιστορηματικούς ήρωες κλπ.. Η συζήτηση βασίστηκε στη μελέτη του βιβλίου της κυρίας Νικολαΐδου «Χορεύουν οι ελέφαντες», το οποίο οι μαθητές/τριες κλήθηκαν να διαβάσουν. Οι εντυπώσεις από τη συζήτηση με τη συγγραφέα ήταν ιδιαίτερα θετικές, καθώς έδωσαν το ερέθισμα για περαιτέρω εμβάθυνση σε διαστάσεις του προβληματισμού των μαθητών/τριών που είχαν ήδη αναπτυχθεί.

Επίσκεψη της κυρίας Νικολαΐδου Σοφίας στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου