Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024,οι μαθητές του τμήματος Α2 του Λυκείου μας, συνοδεία της Διευθύντριας κ. Μαρίας Ζιώγα και του Φιλολόγου κ. Χρήστου Αθανασίου επισκέφτηκαν το Μέγαρο της Φιλοπτώχου Αδελφότητος Ανδρών Θεσσαλονίκης. Εκεί, ο πρόεδρος της ΦΑΑΘ κ. Γεώργιος Κωνσταντινίδης ενημέρωσε τους μαθητές και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς για την ενδιαφέρουσα ιστορία της Αδελφότητος που συνδέεται με σημαντικές πτυχές της ιστορίας της Θεσσαλονίκης όσο και για το πλούσιο φιλανθρωπικό της έργο.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν τον καθεδρικό ναό της Αγίας Σοφίας και τη Ροτόντα, όπου πραγματοποιήθηκε σύντομη ξενάγηση από τον κ. Αθανασίου.

Οι προαναφερθείσες δράσεις εντάσσονται στα πλαίσια του Άξονα της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής μας Μονάδας με τίτλο «Σχολείο και κοινότητα» που υλοποιείται με τη συνεργασία πολλών μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου.

Διδακτική επίσκεψη στη Φ.Α.Α.Θ και σε Βυζαντινούς ναούς της Θεσσαλονίκης