Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA στις 7 Φεβρουαρίου 2019. Στην ημερίδα αυτή θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας καλείται να εκπροσωπηθεί από είκοσι τέσσερις (24) μαθητές και τρείς (03) συνοδούς καθηγητές, από τις Διευθύνσεις Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Θεσσαλονίκης, Δυτ. Θεσσαλονίκης, Ημαθίας, Κιλκίς, Πέλλας, Πιερίας, Σερρών και Χαλκιδικής.
Η επιδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για κάθε άτομο, θα υπολογιστεί με βάση τη χιλιομετρική απόσταση και θα ανακοινωθεί στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, αφού αποσταλεί η κατάσταση με τους συμμετέχοντες μαθητές και συνοδούς καθηγητές στο Γραφείο Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα (Λεωφ. Αμαλίας 8, Αθήνα 10557, e-mail: angelos.kapetanidis@europarl.europa.eu).
Στο πλαίσιο του προγράμματος θα διεξαχθεί διαγωνισμός για την επιλογή των μαθητών …. [συνέχεια στο συνημμένο αρχείο].

ΕΞΕ – ΚΠ – 164220 – 2018 -ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕUROSCOLA

Ως εξεταστικό κέντρο για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού Euroscola 2018-2019 ορίζεται το 15ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης (Ταχ. Δ/νση Καρόλου Ντηλ 24, Τηλ. 2310231357, Fax: 2310231327, e-mail: mail@15lyk-thess.thess.sch.gr).

Ημέρα διεξαγωγής της εξέτασης ορίζεται η Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 15:30.

Πρόγραμμα EUROSCOLA