Το Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της πλούσιας παιδαγωγικής του δράσης προσφέρει μια ποικιλία εκπαιδευτικών προγραμμάτων για τη σχολική χρονιά 2023 – 2024. Οι μουσειοπαιδαγωγοί του μουσείου υποδέχθηκαν τους  μαθητές και τις μαθήτριες των Α2 και  Α3 τμημάτων του σχολείου μας, οι οποίοι είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ποικιλόμορφες δράσεις κινηματογραφικής παιδείας που τούς προσέφεραν τη δυνατότητα, να εξοικειωθούν με την κινηματογραφική ανάγνωση, να έρθουν σε επαφή με κορυφαίες δημιουργίες της ελληνικής φιλμογραφίας και κυρίως να αντικρύσουν ό,τι τους περιβάλλει μέσα από τα μυστικά της κινηματογραφικής αφήγησης. Το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε  με τίτλο «Στα χνάρια των Lumiere»  έδωσε την ευκαιρία σε όλους μας  να γνωρίσουμε μηχανήματα – παλαιότερα και σύγχρονα – που βρίσκονται στους χώρους του μουσείου και να ανακαλύψουμε τους σκαπανείς του κινηματογράφου και τις τεχνολογικές εξελίξεις που πραγματοποιήθηκαν στη διάρκεια των χρόνων. Στο στούντιο προσεγγίσαμε την γλώσσα του κινηματογράφου και εξοικειωθήκαμε με τις βασικές κινηματογραφικές έννοιες όπως το κάδρο, οι γωνίες λήψης κτλ. Στο τέλος της ξενάγησης οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν κινηματογραφικά δημιουργώντας τη δική τους ταινία μικρού μήκους μέσα στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα “green screen”.

Μέσω της επίσκεψης αυτής φιλοδοξούμε να έχουμε εφοδιάσει τους μαθητές και τις μαθήτριες με διδακτικά εργαλεία κατάλληλα ώστε να καλλιεργήσουν και να αναπτύξουν δεξιότητες οπτικοακουστικού γραμματισμού (media literacy) ώστε να είναι σε θέση να αντιμετωπίζουν ταινίες, βίντεο και γενικότερα τις πληροφορίες του διαδικτύου με κριτική σκέψη τόσο ως προς τη μορφή όσο και ως προς το περιεχόμενο.

Συνοδοί καθηγητές: Εφραιμίδου Κατερίνα, Παλιούρα Άννα, Παπαγεωργίου Βασίλης, Χαμπίδης Θεόδωρος.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου